زبان صربی (به صربی: српски језик / srpski jezik) از زبان‌های هند و اروپایی و هموند شاخه جنوبی زبان‌های اسلاوی و عمده‌ترین زبان این گروه است. این زبان یکی از گونه‌های استاندارد گویش اشتوکاوی است که بیشتر در صربستان، بوسنی و هرزگوین و توسط صرب‌های پراکنده در دنیا به‌کار می‌رود. استاندارد پیشین معروف به صربی-کرواتی، هم‌اکنون به استانداردهای صربی، کرواتی و بوسنیایی چندپاره شده است. صربی در زمره زبان‌های رسمی (و اقلیت) صربستان، بوسنی و هرزگوین، مونته‌نگرو، کرواسی، رومانی، جمهوری مقدونیه و مجارستان به شمار می‌آید.
دو دبیره برای نگارش زبان صربی به‌کار می‌رود: یک دبیره سیریلیک دگرگون‌شده، که توسط ووک کارادزیچ ابداع شده است و یک دبیره لاتین دگرگون‌شده که لیودویت گای آن را ساخته است. هر کدام از نشانه‌های این دو دبیره، به صورت یک به یک نمایاننده یکدیگرند.
رسم‌الخط صربی بسیار یکپارچه و استوار است چرا که تقریباً اصل «هر آوا یک حرف» در مورد آن صدق می‌کند. این قاعده بر اساس این گفته آدلونگ است که: «آنچه را که می‌گویید، بنویسید و آنچه را که می‌نویسید، بخوانید» این قاعده کلی هنگام اصلاح رسم‌الخط سیریلیک صربی در قرن نوزدهم توسط «ووک کارادزیچ» به‌کار رفت.

 

 

 

 

اصطلاحات و واژگان زبان صربی

اکتبر (ماه) октобар
اوت (ماه) август
آوریل (ماه) април
پنج пет
پنج شنبه четвртак
جمعه، آدینه петак
جولای، ژوئیه јули
چهار четири
چهارشنبه среда
دسامبر (ماه) децембар
ده (عدد 10) десет
دو два
دوشنبه понедељак
ژانویه (ماه) јануар
ژوئن јуни
سپتامبر (ماه) септембар
سه три
سه شنبه уторак
شش шест
شنبه субота
صفر (عدد) нула
فوریه (ماه) фебруар
مارس (ماه) март
مه (ماه) мај
نه девет
نوامبر (ماه) новембар
هشت осам
هفت седам
یک један
یکشنبه недеља
شب به خیر! До биђења!
عصر به خیر! Добар дан!
خداحافظ. Ђао!
سلام! Здраво!
نام من … است، اسمم … است Зовем се …
اسمت چیه؟ Како се зовеш?
خداحافظ! Лаку нођ!
TIIIC
CIF: :
Iran
CP: : https://t.me/translatepersianen (:)
Tel: :

info@translatepersian.com . translatepersiancom@yahoo.com

ترجمه فارسی به انگلیسی و 52 زبان دنیا
EstoniaLithuaniaBelgiumBosniaBulgariaCanadaRomaniaIrelandHungarySlovakiaSloveniaIcelandUkraineBelarusVietnamPakistanCatalanIndonesiaSerbiaEgyptCroatiaIndiaBrazilSaudi ArabiaSwedishFrenchItalyJapanSpainGreekGermanTurkeyPortugalDutchKoreaThailandDanishFinlandNorwayUSARussiaChinaPolandCzechEnglish