زبان اوکراینی (به اوکراینی: Українська мова) یک زبان هند و اروپایی و هموند شاخه شرقی گروه زبان‌های اسلاوی است. اوکراینی زبان رسمی کشور اوکراین است. دبیرهٔ سیریلیک برای نگارش زبان اوکراینی به‌کار می‌رود. این زبان دارای برخی واژگان مشترک با زبان‌های ملت‌های اسلاو همسایه است که عمده‌ترین این زبانها شامل لهستانی و اسلواکیایی در غرب و بلاروسی و روسی در شمال هستند.
زبان اوکراینی ریشه در زبان نیااسلاوی از ایالت قرون‌وسطایی روسیهٔ کیِفی دارد. مرحله پیش‌تر از آن زبان روتنیایی نام داشت. در واقع زبان اوکراینی از نسل زبان گفتاری است که در روسیه کی‌یفی (سده‌های ۱۰ تا ۱۳ میلادی) به‌کار می‌رفت.
این زبان در چندین دوره ممنوعیت در برابر بدخواهی‌ها ایستادگی کرده است و در طی سده‌ها، مردم اوکراین زبان‌شان را به واسطهٔ ترانه‌های فولکلور، رامشگران دوره‌گرد و نویسندگان مشهور پاس داشته‌اند.

 

 

 

 

اصطلاحات و واژگان زبان اوکراینی

من я (ja)
چه що (ščo)
مرد чоловік (čolovík)
این це (ce), цей (cej)
کی хто (xto)
همه усе (usé) / все (vse) (*everything*), усі (usí) / всі (vsi) (*everybody*)
آن то (to), той (toj)
تو ти (ty)
یک один (odýn)
نه не (ne)
ما ми (my)
کوچک маленький (malénʹkyj), малий (malýj)
انسان людина (ljudýna)
زن жінка (žínka)
بلند довгий (dóvhyj)
دو два (dva)
شما ви (vy)
بزرگ великий (velýkyj)
بسیار багато (baháto)
TIIIC
CIF: :
Iran
CP: : https://t.me/translatepersianen (:)
Tel: :

info@translatepersian.com . translatepersiancom@yahoo.com

ترجمه فارسی به انگلیسی و 52 زبان دنیا
EstoniaLithuaniaBelgiumBosniaBulgariaCanadaRomaniaIrelandHungarySlovakiaSloveniaIcelandUkraineBelarusVietnamPakistanCatalanIndonesiaSerbiaEgyptCroatiaIndiaBrazilSaudi ArabiaSwedishFrenchItalyJapanSpainGreekGermanTurkeyPortugalDutchKoreaThailandDanishFinlandNorwayUSARussiaChinaPolandCzechEnglish